Çanta nedir?

 

 Çeşitli tasarımlarda ve ebatlarda üretilebilen günlük giyimin olmazsa olmazlarındandır. Çantalar içine telefon, cüzdan, makyaj malzemeleri, para, kartvizitlik vb. eşyalarımızı koyduğumuz ürünlerdir. Kola takılarak taşınanları mevcut olmakla beraber sırta takılan ya da bele takınan çeşitleri de vardır. Kimi çantalar elde de taşınabilir. Çanta çeşitli renklerde olabilir. Çeşitli kumaşlardan yapılabilir. Günlük giyim ve klasik giyim için olmazsa olmaz parçalardandır. Bu özellikle kadın giyiminde önemli bir yer tutar. Kombinlerini ideal çanta ile tamamlamak isterler.

 

 Çanta modelleri günümüzde yalnızca bu amaçlarla kullanılmaktan çıkmış aynı zamanda aksesuar olarak kullanılmaya da başlanmıştır. Çanta kullanımı çok eski zamanlara dayanır. Günümüzde de popülerliğini korumaktadır. Çantalara birçok çanta mağazasında ya da online alışverişte rastlayabiliriz. Çeşitli renklerle alınan çantalar hemen her türden kıyafetle başarıyla kombinlenebilir. O çantalar çeşitli materyallerden üretilmektedirler. Ürün satılan bir mağazadan da çanta alınabilir ya da tasarımcısına gidilip tasarım bir çanta da alınabilir.

 

 Çantalar nasıl kombinlenir?

 

 Günlük hayatın vazgeçilmezi olan çantalar birçok şekilde rahatlıkla kombinlenebilir. Örneğin işe giderken büyük bir çanta kullanarak evraklar bunun içine koyulabilir. Büyük çantalar çoğunlukla kurtarıcıdır. Çalışanlar ya da öğrenciler tarafından tercih edilmesinin sebebi budur. Büyük çantalar kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilirler. Büyük çantaları istenilen materyaller kolaylıkla sığdırılabilir. Bu sayede taşınması gereken eşyaların koyulabilmesiyle büyük çantalar günlük hayatta sıklıkla tercih edilen parçalar arasına girerler. Alışveriş merkezine ya da arkadaşlarla görüşmeye giderken küçük çantalar daha tercih edilir olabilir. Bu sayede çantanın fazlaya işgal etmesinden kaçınılır. Küçük bir çantaya telefon koyulabilir.

 

 Telefon kimlik para gibi daha az eşyanın koyulabilir diye el çantaları kullanılır. Günlük kombinimizle uyumlu olacak şekilde her türden çantayı kullanmak mümkündür. Klasik giyme uygun çantalar genellikle daha küçük ve daha gösterişlidirler. Daha farklı materyallerden üretilirler. Rugan ya da saten gibi malzemelerden yapılabilirler. Zaman zaman kıyafeti gölgesinde bırakmaması için daha sade ve şık küçük çantalarda tercih edilir. Sırt çantaları ise genellikle öğrenciler tarafından tercih edilir. Kampa giden insanlar da sırt saat çantalarına tercih etmektedirler. Böylelikle çantalarına istedikleri kadar malzemeyi sığdırabilmektedirler. Sırt çantaları fazla ağırlık koyulması durumunda bel ağrısı yapabilir.

 

 Marka çanta nereden alınır?

 

 Çantalar çok çeşitli markalar tarafından üretilmektedirler. Birçok marka birden farklı çeşitlerde çanta üretiyor olabilir. Giyim firmaları da aynı zamanda çanta üretebilirler. Kaliteli bir çantaya sahip olmanın tek yöntemi marka bir çantaya sahip olmak değildir. Markalar genelde fazla tercih edildikleri için fiyatları da yüksek olabilmektedir. Fiyatın yüksek olması ile kalite aynı anlama gelmemektedir. Kullanılan materyalin dayanıklılığı sürdürülebilirliği doğayı zararının olup olmaması hiçbir canlıya zarar verilip verilmemesi gibi konulara öncelik verilmelidir. Çanta tercih ederken marka çantalar yerine seri üretime dahil olmayan butik çantacılardan çanta satın alınabilir. Bir malın kalitesi kullanım değeri ile ölçülmelidir marka değeri ile değil.