Kadın giyimi içerisinde en çok kullanılan ve kıyafet kombinlerini tamamlayan aksesuar, şüphesiz çantalardır. İçerisinde taşınanlar ile birlikte büyük veya küçük modelleri bulunan çantalar seçilirken belli başlı kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 Vücut Tipine Uygun Çanta Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

 Her insanın aynı vücut tipine sahip olmadığı düşünüldüğünde seçilecek çanta modelleri ve boyutları da birbirinden farklı olmaktadır.

 

Atletik Vücut: Bu vücut yapısına sahip olan kadınların dikdörtgen şeklinde tasarlanmış çantaları kullanabilir olmaları vücut hatlarını daha orantılı gösterebilmektedir. Üzerinde detay bulunan çantalar yine bu vücut yapısında olan kadınlar için uygun görülebilen çantalar arasında bulunmaktadır.

 

 Yuvarlak Vücut: Bu vücut yapısı ise daha çok elde tutmaya imkan veren çantalar kullanmalıdır. Bu da vücutlarını olduğundan daha düz hatlı gösterilmelerine imkan tanımaktadır.

 

İnce Ve Uzun Vücut: En rahat çanta bulabilen bu vücuda sahip kadınların her türden çantaları kombinleyebilme imkanları bulunmaktadır. Özellikle büyük ve geniş çantalar için vücut yapısı oldukça elverişlidir.

 

Çanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Çanta Boyutu, Genişliği Ve Özellikleri: Kadınların sıklıkla takip ettiği moda ile birlikte çanta alırken önem verilecek ilk husus, çantanın boyutu olmaktadır. Her kadının tercih ettiği çanta boyutu farklılık gösterebilmektedir. Özellikle gittikleri yerlere pek fazla eşya taşımayı sevmeyen kadınların tercihi en minimum malzemeyi sığdırabileceği küçük boy çantalar olmaktadır.

 

 Her eşyasını yanında taşıyabilme arzusuna sahip kadınların ise tercih edeceği çanta boyutu büyük modeller ve çok gözlü çantalardan yana olabilmektedir. Sürekli boyutu değişen çantalar ile birlikte orta boy çantalar da yine hem gereken eşyayı taşıyabilme kapasitesini elinde bulundururken hem seçilen kombinlere uyma konusunda oldukça başarılı seçimler arasında olmaktadır.

 

Çantanın Materyali: Çanta alacakların dikkat etmesi gereken konuların başında gelen materyal kavramı çantaların ömrü ve kullanım süresi açısından da önem arz etmektedir. Hasır, kumaş, kürklü, deri, kapitone gibi çok farklı materyaller kullanılarak üretilmiş birçok çanta bulunmaktadır. Moda anlayışının geçmiş dönemlerden esinlenildiği düşünüldüğünde deri materyali her daim öne çıkan ve seçilen çanta materyali arasında ilk sırada yerini almaktadır. Oldukça dayanıklı olup her sezon rahatlıkla kullanılabilen ve özellikle su geçirmez özelliği sayesinde her mevsim şartlarına uyum sağlayan çanta materyaline sahip olarak düşünülmektedir.

 

 Kumaş çantalar ise; deri bir materyale göre daha dayanıksız ve su geçirmez özelliği olmayan türde bir yapıya sahiptirler. Yırtılma ve kopma ihtimali kullanım alanı ve şekline göre değişse bile deri bir materyale göre oldukça dayanıksız kalabilmektedir. Hasır materyal ile üretimi yapılan çantalar da genellikle kadınların yaz mevsimi haricinde kombin kullanımlarında pek yer veremediği çantalardan birisidir. Özellikle su geçirmez özelliği ve her kombine uymaması nedeni ile diğer seçenekler arasında oldukça az tercih edilen materyaller arasında bulunmaktadır. Kürklü materyal tercih edilerek üretilmiş çantalar da yine kış sezonunda trendler arasında giren fakat kullanım alanı yağışlı havalarda pek mümkün olmayan materyaller arasında yerini almaktadır.

 

Çantanın Rengi: Trend olan renkler haricinde kişinin kendisinin kombinleyebileceği renkler ve tarz göz önünde bulundurularak çanta seçimi yapılması gerekmektedir. Siyah ve beyaz renk çantalar her kadının dolabında bulunması gereken çanta renklerinden sadece birisidir. Renkli giyimi seven ve birçok rengi kombinlemekte rahat olan kadınların ise daha renkli çantalar tercih etmesi gerekmektedir.