Aksesuarlar, kombini zenginleştirebilen parçalar olarak bilinmektedirler. Seçilen kıyafetin şıklığını artırarak yapılması muhtemel bir kombini farklı ve zengin gösterebilmektedir. İnsanların gözüne hitap etme açısından seçilecek olan kıyafet ve çanta kombinasyonu oldukça dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

 

 En Çok Tercih Edilen Çanta Modelleri Nelerdir?

 

Klasik Çanta: .Hem omuzdan askı seçeneği bulunan hem de kola takılma imkanı sunan çantalardır. Her kadının dolabında bulunması gereken tarzda bir çanta modelidir. Yaklaşık beş çeşit tasarımı ile kombinlerde istenilen şıklık rahatlıkla sağlanabilmektedir.

 

Küçük Sırt Çantası: Kadınların sıklıkla rahat olması sebebi ile tercih ettiği çanta modelleri arasında yerini almaktadır.

 

El Çantası: En basit çanta modelleri arasına giren bu tarz çantalar şıklığı sade bir biçimde elde etmeyi sağlayabilmektedir. Kombin ve moda açısından en rahat kullanım alanı olan çantalardır.

 

Günlük Çanta: Bez çantaları da içine kapsayan çok teferruatlı bir kombinleme gerektirmeyen günlük yaşamda rahatça kullanılabilen çanta modelidir.

 

Çanta Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

 

Seçilen Kıyafetin Rengine Uygun Çanta Seçimi: Parlak ve canlı bir renk kullanımı ile tamamlanmış elbiseye uygun seçilecek çanta renkleri daha nötr olarak tercih edilmelidir.

 

Desenler İle Uyumlu Çanta Seçimi: Elbise seçimi desenli bir tarzda ise, seçilen çantanın da aynı şekilde desenli tercih edilmesi kombin açısından göz yorucu etki bırakabilmektedir.

 

Kıyafet ile Uyumlu Çanta Seçimi: Kıyafet seçiminde deri parçalar yahut rugan parçalar tercih edildiğinde çanta seçimi de buna göre şekillenmektedir. Deri bir kıyafet üzerine yine deri bir çanta tercih edilmelidir.

 

Vücut Tipi İle Uyumlu Çanta Seçimi: Kısa boylu bir kadının seçeceği çanta boyutu vücut tipine uygun şekilde olmalıdır. Aksi taktirde seçilen çanta büyüklüğü sebebi ile boy yapısının olduğundan daha kısa görülebilme olasılığı ortaya çıkmaktadır.

 

Giyim Şekline Göre Kullanılabilecek Çantalar Hangileridir?

 

Gece Elbisesi: Bu tarz kıyafetlerin giyilebileceği ortam şık bir gece eğlencesini kapsadığı için elbise ve çanta seçimi oldukça fazla önem arz etmektedir. Böyle bir gece elbisesi tercih edilmesi durumunda en doğru çanta elde tutulmaya müsait olan portföy çantalardan oluşmaktadır. Çok fazla bir parıltısı bulunmayan sade bir gece elbisesi seçiminde daha şık ve hareketli bir el çantası seçilmelidir. Elbise oldukça sade ise seçilecek olan çanta daha hareketli ve gösterişli bir portföy çanta seçilmelidir.

 

Spor Şık: Daha çok klasik ve spor tarzın bir karışımı olan bu giyim tarzı için seçilecek en doğru çanta klasik ve küçük bir el çantası olabileceği gibi spor tarz ağırlıklı bir seçim ise de büyük ve konforlu bir çanta seçilmelidir.

 

Romantik: Bu elbiseler uçuş uçuş piliseli, çiçekli ve puantiyeli kumaştan oluştuğundan seçimi yapılacak en doğru çanta uzun bir sapa sahip tercihen zincirli küçük çantalar olmaktadır. İster kola düz bir şekilde ister boyundan çapraz geçirilerek kullanılabilmektedir.

 

Spor: Giyim tarzı içerisinde en rahat çanta kombinine imkan verebilen türdür. Özellikle klasik bir materyal bulundurmayan sade ve spor bir çanta seçimi uygun olabilmektedir.

 

Takım Elbise: Çalışan kadınların resmi toplantılarda tercih ettiği bu giyim tarzı için seçilecek çanta büyük portföy çantalar olabilmektedir.